Ekstrem Spor nedir?
Ekstrem spor nedir

Ekstrem spor, yüksek düzeyde doğal tehlikeye sahip olarak algılanan belirli faaliyetleri tanımlayan bir terimdir. Bu faaliyetler genellikle hız, yükseklik, yorucu egzersiz ve son derece özel ekipman ile ilişkilendirilir.

Ekstrem spor tanımı ve kökeni

Ekstrem sporun tanımı kesin değildir ve terimin kökeni belirsizdir, ancak 1990’larda popülerlik kazanmıştır. “Ekstrem spor” teriminin kullanımı, birçok farklı aktiviteyi tanımlamak için çok geniş bir alana yayılmış olsa da, hangi sporun “aşırı” olarak kabul edildiği tartışmalıdır. Bununla birlikte, çoğu ekstrem sporun bazı ortak özellikleri vardır.

Ekstrem sporlar, çok gençlerin özel alanı olmasa da, genellikle ortalamadan daha genç bir hedef kitleye sahiptir. Ekstrem sporlar nadiren okullar tarafından onaylanır. Ekstrem sporlar, geleneksel sporlardan daha yalnızdır. Ek olarak, acemi ekstrem sporcular genellikle zanaatları üzerinde bir antrenörün rehberliği olmadan çalışırlar. Medya tarafından ekstrem sporlar olarak sınıflandırılan etkinlikler, doğası gereği kontrol edilemeyen değişkenlerin daha fazla olması nedeniyle geleneksel sporlardan farklıdır.

Ekstrem sporlar sıra dışıdır çünkü risk etkenleri kesin sonuçlarla hesaplanamaz

Ekstrem bir aktivitede değişkenler genellikle doğal olur. Bu çevresel değişkenler genellikle rüzgar, kar, su ve dağlar dahil olmak üzere hava ve arazi ile ilgilidir. Bu doğal fenomenler kontrol edilemediğinden, kaçınılmaz olarak faaliyetin veya olayın sonucunu etkilerler.

Ekstrem spor yapmanın faydaları

Ekstrem spor yapmanın faydaları

Muhtemelen böyle bir soruyu araştıran çok kişi olmayacaktır. Ama bizce oldukça önemli.

Ekstrem sporlar giderek daha popüler hale geliyor. Aslında dağ bisikleti, snowboard, yamaç paraşütü ve snowboard gibi aktiviteler her yıl daha fazla insanı kendine çekiyor. Aynı zamanda, basketbol da dahil olmak üzere daha geleneksel olarak görülen diğer yan faaliyetler azaldı. Bu muhtemelen insanların adrenalin isteğinin artması ve ekstrem sporlara katılmanın fiziksel ve zihinsel faydalarına kadar çeşitli faktörlerle ilgilidir.

Ekstrem sporun faydaları şunlardır:

1. Stres töleransınızı geliştirin

Ekstrem sporlar sizi fiziksel ve zihinsel sınırlarınıza zorlayabilir. Bu olduğunda cesaretin kırılması kolaydır, ancak potansiyel olarak tehlikeli hatalara yol açabilir. Düzenli olarak uçaktan atlamak gibi yetenekler sergileyen insanlar aslında zihin kimyalarını değiştirirler. Bu olduğunda, daha sakin kalabilecek ve stresli durumlara odaklanabileceksiniz. Bununla birlikte, ekstrem sporlar hayatınızın geri kalanını kolayca fethedebilir.

2. Kaygı yönetimi becerilerinizi geliştirin

Korku yüzünden zayıf mı hissediyorsun? Herkes zaman zaman bununla mücadele eder, ancak ekstrem sporlarla uğraşanlar korkuyu olumlu bir deneyime dönüştürebilir. Muhtemelen dünyada ilk kez uçaktan atlamaktan veya bungee jumping yapmaktan korkmayan çok insan yoktur. Ancak bunları yapmak ve karşı tarafa güvenli bir şekilde geçtiğinizi görmek, korku tepkinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca meditasyon gibi başa çıkma mekanizmalarını kendi yararınıza kullanmayı öğreneceksiniz.

3. Farklı kasları çalıştırın

Hepimiz gün boyunca ilgili kasları çalıştıran belirli egzersizler yaparız. Bununla birlikte, tipik günlük yaşamınızın bir parçası olmayan bir şey yaptıktan sonra ağrınız olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, farklı bir kas grubunu çalıştırıyor olmanız veya kaslarınızı alışılmadık şekillerde hareket etmeye zorlamanızdır. Bu ağrıya neden olabilirken, genel fiziksel sağlığınıza da fayda sağlayabilir. Sağlığınız üzerinde faydalı bir etkisi olacak diğer kasları çalıştırmaya başlayacaksınız.

4. Alçakgönüllülük kazanın

Genel olarak, iş ve yaşamda ilerlemek pervasız bir çaba gibi görünüyor. Ancak gerçek şu ki, alçakgönüllülük duygusuna sahip olmak son derece önemlidir. Bu, kendimizi başkalarına daha hümanist hissetmemizi sağlar ve olumsuz bir yargıdan kaçınmaya yardımcı olur. Ekstrem sporlarda ne mükemmel ne de ölümsüz olmadığınızı kabul etmelisiniz. Bunun yerine, deneyimden sağ çıkmak için ölümlülüğünüze dikkat etmeli, güvenlik ekipmanını nasıl doğru kullanacağınızı öğrenmeli ve eğitmeninizin talimatlarını takip etmeye istekli olmalısınız. 2009 yılında yapılan bir çalışmada, bunların tümü artan alçakgönüllülükle ilişkilendirildi.

5. Öz Güveninizi artırın

Ekstrem sporlar, zorlu fiziksel zorlukların üstesinden gelmeniz için size meydan okur. Sonuçta, bir dağa tırmanmak kolay değil. Ancak bu zorlukları tamamlayabilirseniz, ödülleriniz maddi olmaktan çok daha fazlası olacaktır. Bahsettiğimiz araştırma, ekstrem sporlar ile daha yüksek özgüven seviyeleri arasında güçlü bir bağlantı buldu. Böyle göz korkutucu bir görevi başarmanın bir gurur kaynağı olması gerektiğini düşündüğünüzde mantıklı geliyor. Bir özgüven artışı, yaşamın tüm alanları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir ve aşırı egzersiz, vücudu ilgili zorluklarla başa çıkabilen herkes için harika bir fikirdir.

6. Yüksek kalori yakmak

Çok iyi bir fiziksel şekle girmek istiyorsanız, ekstrem sporlar genellikle en akıllı seçimdir. Ek bir bonus olarak, standart bir egzersiz rutininden daha eğlenceli olabilirler. Kaykay yapmak iyi bir örnektir, çünkü ortalama bir kişi kaykay yaparken saatte 500 kalori yakar. Tabii ki, sadece düz zeminde sürmek yerine, karmaşık yüzeyler üzerinde çalışıyor ve bu arada kaykay numaraları yapıyorsanız en iyi sonuçları alırsınız.

7. Dengeyi artırın

Dengesi iyi olanlar bile bundan faydalanabilir ve ekstrem sporların çoğu bu noktada size yardımcı olabilir. Doğal olarak sakarsanız veya denge duygunuzu etkileyen bir sağlık sorununuz varsa, daha tehlikeli ekstrem sporlardan herhangi birine başlamanız önerilmez unutmayın. Ancak düz bir zeminde kaykay sürmek kadar basit bir şey bile vücudunuzu daha dengeli olmaya zorlar. Süreç bisiklet sürmeyi öğrenmeye benzer, birkaç kez düşebilirsiniz, ancak vücudunuz sonunda yeni denge gereksinimlerine uyum sağlar.

9. Sosyal etkileşim sağlayın

İnsanlar sosyal varlıklar olarak doğarlar. İçe kapanık olanlarımız bile, duygusal olarak iyi uyum sağlamak için belirli bir sosyalleşme düzeyine ihtiyaç duyar. Araştırmalar, sosyalleşmenin bilişsel işlev için kritik olduğunu bile buldu. Bu aktivitelerin çoğu başka insanlarla yapıldığından, ekstrem sporların yüksek not aldığı başka bir alandır. Örneğin, arkadaşlarınızla kaykay yapmaya veya bir uçaktan atlama olasılığınız daha yüksektir. Bu, ikiniz arasındaki bağı güçlendirmeye yardımcı olacak ve aynı zamanda size sosyalleşmenin birçok faydasını da sağlayacaktır.

Ekstrem doğa sporları nelerdir?

Ekstrem bir spora başlamadan önce bunu profesyonellerle güvenli olarak bir deneyin deriz. Hazır olduğunuzda, adrenalin pompalamanızı sağlayacak uzun bir macera aktiviteler listesinden seçim yapabilirsiniz!

Bizi Facebook’ta takip edin